Sajtó » Interjúk » 2016 Manóprogram

Bogyó és Babóca buborékot fúj Aranykönyv-díjat kapott! - Gratulálunk!

Bartos Erika érdemei, melyet a gyermekirodalom terén elért, vitathatatlanok. Ezt az olvasók is elismerték, így a leadott szavazatok alapján a 2015-ös  Aranykönyv díj Gyermekirodalom kategóriájának első helyezettje,  Bartos Erika: Bogyó és Babóca buborékot fúj című műve lett.

Elsőként engedje meg, hogy gratuláljunk az Aranykönyv díjhoz, ez valóban nagy elismerés. Mesélne nekünk egy kicsit a terveiről, hogyan folytatódik Bogyó és Babóca története?

Köszönöm a gratulációt. Nagyon örültem ennek az elismerésnek, és szívből köszönöm mindenkinek.

Most egy Bogyó és Babóca diafilmen dolgozom (Bogyó és a Szél), ami több szempontból is kedves számomra. Elsőként azért, mert ez a mese csak dián jelenik majd meg, sem könyvben, sem filmen nem lesz látható. A diázás műfaját szeretném ezzel erősíteni, aminek pályám kezdete óta oszlopos képviselője vagyok. Büszke vagyok rá, hogy több mint egy évtizedes „téli álom” után a Bogyó és Babóca sorozat volt, ami újraélesztette a ma már hungarikumnak számító diafilmgyártást. 2004-ben a Bogyó és Babóca/Szivárvány című mese volt az első olyan dia, ami új technikával, digitálisan készült. Nincs a diafilmnél barátságosabb, szeretetteljesebb meseműfaj. A most készülő új mesében Bogyó és Babóca mellett a Nap és a Szél lesznek a főszereplők, akik eddig csak mellékszerepben tűntek fel.

Nemrég megjelent lapozókönyveiben a bájos karakterek egyenként jelennek meg. Kikkel találkozhatunk a könyvekben? 

Most, 2016 nyarán jelent meg az első két kötet, az Ünnepi Könyvhét alkalmából. Először Bogyó és Babóca lapozója készült el, de ősszel már kapható lesz további négy kötet: Pihe, Baltazár, Gömbi és Vendel. Megismerhető a szereplők otthona, a kedvenc játékaik, és sok olyan alapvető téma, ami a legkisebbeknek fontos: a gyümölcsök, a szerszámok, a színek, járművek, virágok… Szeretem ezeket a kicsi könyveket, mert épp gyerekkézbe valók, és az egy-két évesek számára érthetőek, befogadhatóak. A legkisebbeknek szóló műveimet épp ugyanolyan komolyan veszem, mint egy építészet albumot, sokat dolgoztam ezeken a lapozókon. Ezek a kis könyvek lehetőséget adnak a játékos tanulásra, a legkisebbekkel való beszélgetésre, a világgal való ismerkedésre.

Miért éppen ezekre a szereplőkre esett a választás, amikor a művek születtek?

A két főszereplő kézenfekvő volt, velük indul a Lapozó-sorozat. A további köteteken sokat gondolkoztam, de Baltazár, Vendel, Pihe és Gömbi meghatározó tagja a sorozatnak, így könnyedén döntöttem. Szeretném a későbbiekben bővíteni a lapozók sorát, már sok további szereplőhöz készítettem borítót. A folytatásban biztosan elsőként kapna helyet Ugri, Szellő, Alfonz és Döme. Aztán sokan mások…

Több éves projekt zárult le a Budapest könyvekkel. Milyen érzés kézbe venni a kész kiadványt?

Nagyon jó. Több, mint három évig dolgoztam a fővárost bemutató építészeti köteten, most léptem ki először a mesekönyvek világából. A mesekönyves út sokat segített, mert aki gyerekek körében mozog, az a legapróbb részleteket is észreveszi. Ezt a szemléletet a Budapest-könyvbe is beleszőttem, a 28 bemutatott épület rejtett érdekességeit is az olvasó szeme elé tárva. Önállóan kezdtem el a munkát, de később több szakembertől is segítséget kértem. Így végül egy nagyon szép, izgalmas és tartalmas csapatmunkává nőtt a folyamat. Hálás vagyok annak a számtalan fotósnak, építésznek, levéltárosnak, muzeológusnak, könyvtárosnak, Budapest-blogok íróinak, akik segítették a munkámat, mert valójában az ő részvételüktől vált ez a kötet sokszínűvé, egyedi ízűvé, többé, mint egy turistaalbum.

Kérem, meséljen a Manóprogram olvasóinak terveiről, milyen kötetek várhatóak a közeljövőben?

Most, hogy Budapestet feldolgoztam egy részletes építészeti albumban, ugyanezt mesekönyvben is meg szeretném valósítani. Korábban is volt már városjáró kötetem, a Hoppla meséi című kötetben Pécs városát mutattam be a legkisebbeknek. Most meseszerűen szeretném bebarangolni a fővárost. Egyelőre még csak a gyűjtőmunkánál tartok, összeírom Budapest gyerekszemmel is érdekes látványosságait.

Nehéz éven vagyok túl, két szép és mély karitatív mesekönyvön dolgoztam: egy autizmussal foglalkozó kötet készült az AutiSpektrum Egyesület felkérésére, illetve egy szervátültetésről szóló történet jelenik meg hamarosan a Transzplantációs Intézet kezdeményezésére.

Eredeti megjelenés: https://www.manoprogram.hu/cimlap/4990-bogyo-es-baboca-buborekot-fuj-aranykoenyv-dijat-kapot-gratulalunk

 


Közönségtalálkozók

Néhány kedves beszámoló a közönségtalálkozókról

TOVÁBB...

Balaton Díj

A Balatoni Szövetségtől átvett Balaton Díjjal, a keszthelyi Balaton-parton

Köszönöm a Balatoni Szövetségnek a Balaton Díjat!

TOVÁBB...

Gyógypuszi interjú

Interjú a Gyógypuszi könyvekről

TOVÁBB...

Meseprogram

Meseprogram Szentendrén TOVÁBB...

Bogyó és Babóca húsz éves

A Bogyó és Babóca sorozat 2024-ben ünnepli huszadik születésnapját, 2004-ban jelent meg az első kötet

Húsz éve jelent meg az első Bogyó és Babóca kötet

TOVÁBB...

Budapest 150 éves

Brúnó bemutatja Budapestet - borító

Megjelent az új Brúnó-könyv, a főváros egyesítésének 150-dik évfordulójára.

TOVÁBB...

Új Bogyó és Babóca rajzfilm! 2023

Mozikba került a Bogyó és Babóca rajzfilm új évada, Hónapok meséi címmel   

TOVÁBB...

Bogyó és Babóca - A csigaház kincsei

Megjelent az új Bogyó és Babóca könyv, A CSIGAHÁZ KINCSEI címmel

TOVÁBB...

Brúnó a Balatonon 3 - Keszthely és környéke

Brúnó a Balatonon 3 - borító

Megjelent a Brúnó a Balatonon sorozat harmadik kötete

TOVÁBB...

Janikovszky Éva-díj

Janikovszky Éva-díj, a kisplasztika Széri-Varga Géza szobrászművész alkotása

Boldog vagyok, hogy 2018 november 19-én engem ért a megtiszteltetés, hogy átvehettem a Janikovszky Éva-díjat!

TOVÁBB...

Interjú a Vasárnapi Hírekben

Beszélgetés a Könyvhéten átvett díjakról, a karitatív mesekönyvekről, a Brúnó Budapesten sorozatról. 

TOVÁBB...

Szép Magyar Könyv Verseny

A Budapest titkai című könyv főpolgármesteri különdíjban részesült.

TOVÁBB...

Új Bogyó és Babóca társasjáték!

Az évszakos témakörre épülő társasjáték 2016-ban elnyerte az Ország Játéka címet! A négy nagyméretű táblás játék 3-8 éveseknek szól.

TOVÁBB...

Együtt lenni jó! Film

Köszönet Czipa Ildikónak, Ujj Beának és Varga Miklósnak, hogy az Együtt lenni jó! kötet filmen is megszületett. Scherer Péternek, a mesélőnek külön köszönet!

TOVÁBB...

Együtt lenni jó!

Tudod mit jelent a testvér, unokatestvér, féltestvér, ikertestvér, mostohatestvér? Tudod ki a családban a sógor, a nagynéni, a nagybácsi, a keresztmama? Kinek a nagypapája ükpapa és ki dédmama unokája?

TOVÁBB...

Pro Familiis díjátadó

2015 májusában az Emberi Erőforrások Minisztériumától Pro Familiis díjat vehettem át a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében.

TOVÁBB...

Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Köszönöm a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak, hogy az Őrangyal című mesekönyvemet féltő gonddal, nagy szeretettel kezeli,...

TOVÁBB...