2012. november 12. 11:54 F. Z. (Dunántúli Napló)
Interjú | A népszerű írónő a Dunántúli Naplónak elárulta, hogy tervei szerint Pécs után más városokról is ír majd.
Biztosan van olyan kisgyermekes család, amelyiknek be kell mutatni Bartos Erikát - de nagyobb összegben fogadhatunk arra, hogy ez a család vagy kiiratkozott a jelenből, vagy nem hisz a mai mesék varázsában. A roppant népszerű írónővel a pécsi Tudásközpontban tartott szombati dedikáláson beszélgettünk, miután becsülettel kivártuk a sorunkat (és ezért körülbelül ezerszer néztük végig, ahogy papírra kerül a "Szeretettel Bartos Erikától", illetve minden sorba állónak egy személyre szóló kis rajz).
- Egy abszolút személyes kérdéssel kezdhetjük? Csak én érzem egy kicsit furcsának a könyveiben, az illusztrációkon azt, hogy míg az épületek a legapróbb részletekig kidolgozott, az emberek erősen stilizáltak, kis túlzással egy hatéves is hasonlókat rajzolna?
- Építészmérnök vagyok, boldogan időzöm az épületrajzokon, és mindig örömmel látom, hogy a legkisebbek is felismerik az helyszíneket. Sokat időzöm a szereplőkön is, itt az érzelmek, hangulatok megjelenítése a legfontosabb. Pár vonallal a legmélyebb érzelmeket is el lehet mondani. Egyszerűnek tűnik, de sok munka van mögötte, minden rajzom a rajzasztalnál, szabadkézzel készül.
- Én sem kritikának szántam. Csak hogy furcsa.
- Rendben. Szóval a mérnöki rajzok valójában az építészi végzettségemből erednek. Korábban volt is átfedés a mesekönyv-írás és -illusztrálás, valamint az építészet között, évekig párhuzamosan dolgoztam mindkét szakmában. Szerintem összességében van valami meseszerű abban, hogy a háttér szinte valósághű, a szereplők viszont egyszerűek.
- Könyvei roppant népszerűek. A történetek univerzálisak, több nyelvre is lefordították már a Bartos Erika-könyveket.
- Valójában nincs különbség a magyar és a külföldi gyerekek reakciója között. A gyerekeknek még megvannak az angyalszárnyaik: úgy repülnek, olyan könnyedén, hogy nem tudja őket lehúzni semmi. A legkisebb korosztály - akikhez én szólók - szinte még szöveg nélkül is érti a mesét, ha elér a lelkéhez. Sosem volt más célom meséimmel, mint egy szeretetteljes burkot vonni a legkisebbek köré. El is hangzott a könyvtárigazgató dedikálás előtti bevezetőjében: az én műveimben nincs gonosz, mégis működnek.
- Működnek a "Hoppla mesék" is, hiszen, ahogy magunk is láttuk, rengetegen ezt hozták a dedikálásra. Holott egyfajta logika szerint nem a pécsiek a célközönség - a könyv ugyanis erről a városról szól.
- Ez igaz, ugyanakkor a ráismerésről, a felismerésről sem szabad megfeledkezni. Az itt élők is egy másfajta Pécs-képet kapnak, hiszen az én "szemüvegemen" keresztül látják a várost, annak nevezetességeit. Ezért is volt szükség most a második kiadásra: amikor 2010-ben megjelent az első, még nem volt kész a Zsolnay-negyed, a Tudásközpont, a Kodály Központ, holott ezek igenis Pécs látványosságai. Sokat olvastam ezekről a különféle építész-fórumokban, -kiadványokban, így külön öröm, hogy most ezeket is bevehettem az új könyvbe. Nagyon tetszik nekem ez a város. Tervezem, hogy írok még város-könyvet, de tagadhatatlan, hogy Pécs nagyon magasra tette a lécet.
http://www.bama.hu/baranya/kultura/bartos-erika-a-gyerekeknek-megvannak-az-angyalszarnyaik-470469
Néhány kedves beszámoló a közönségtalálkozókról
TOVÁBB...Köszönöm a Balatoni Szövetségnek a Balaton Díjat!
TOVÁBB...Interjú a Gyógypuszi könyvekről
TOVÁBB...Húsz éve jelent meg az első Bogyó és Babóca kötet
TOVÁBB...Megjelent az új Brúnó-könyv, a főváros egyesítésének 150-dik évfordulójára.
TOVÁBB...Mozikba került a Bogyó és Babóca rajzfilm új évada, Hónapok meséi címmel
TOVÁBB...Megjelent az új Bogyó és Babóca könyv, A CSIGAHÁZ KINCSEI címmel
TOVÁBB...Megjelent a Brúnó a Balatonon sorozat harmadik kötete
TOVÁBB...Boldog vagyok, hogy 2018 november 19-én engem ért a megtiszteltetés, hogy átvehettem a Janikovszky Éva-díjat!
TOVÁBB...Beszélgetés a Könyvhéten átvett díjakról, a karitatív mesekönyvekről, a Brúnó Budapesten sorozatról.
TOVÁBB...A Budapest titkai című könyv főpolgármesteri különdíjban részesült.
TOVÁBB...Az évszakos témakörre épülő társasjáték 2016-ban elnyerte az Ország Játéka címet! A négy nagyméretű táblás játék 3-8 éveseknek szól.
TOVÁBB...Köszönet Czipa Ildikónak, Ujj Beának és Varga Miklósnak, hogy az Együtt lenni jó! kötet filmen is megszületett. Scherer Péternek, a mesélőnek külön köszönet!
TOVÁBB...Tudod mit jelent a testvér, unokatestvér, féltestvér, ikertestvér, mostohatestvér? Tudod ki a családban a sógor, a nagynéni, a nagybácsi, a keresztmama? Kinek a nagypapája ükpapa és ki dédmama unokája?
TOVÁBB...2015 májusában az Emberi Erőforrások Minisztériumától Pro Familiis díjat vehettem át a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében.
TOVÁBB...Köszönöm a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak, hogy az Őrangyal című mesekönyvemet féltő gonddal, nagy szeretettel kezeli,...
TOVÁBB...