
2024-ben lett 70 éves a Diafilmgyártó, és az, hogy ilyen szép kort megérhetett, illetve hogy a kelet-európai térségben egyedüliként még mindig „dianagyhatalomnak” számít az ország, az többek között Bíró Ferenc könyvtárosnak és szenvedélyes diafilmgyűjtőnek, illetve Bartos Erikának, és az általa rajzolt Bogyó és Babóca történeteknek is köszönhető. Egy évtizednél hosszabb szünet után az újjáéledést Bartos Erika Bogyó és Babóca meséi jelentették. (Forrás: WMN - A diafilmvetítés múlhatatlan varázsa)
Csehné Lendvai Gabriella, a Diafilmgyártó Kft. ügyvezetője: Bartos Erikát 12 évvel ezelőtt ismertem meg. Magával ragadó személyiség, megkapó jelenség volt már akkor is: fiatal, törékeny, halk szavú, roppant kedves és lelkes, hajában az elmaradhatatlan virággal és szíve alatt harmadik gyermekével. Azért, mert megjelent egy mesekönyve Bogyó és Babóca címmel, és szerette volna, ha diafilm is készülne belőle. Mert lelkesedik a diafilmekért, családjukban minden napos a vetítés!
Akkortájt kezdtünk újra – hosszú, több mint 10 éves szünet után – új kiadású diafilmeket készíteni. Nem volt nehéz kötélnek állni: az egyszerű, szívhez szóló történetek, a színes képek és tündéri figurák mintha diafilmre termettek volna. Így jelent meg gondozásunkban 2004-ben az első epizód: A szivárvány. Ezt követte következő évben A papírsárkány, majd két évre rá A boszorkányok, melyet, csak diafilmre, kiegészítettünk egy kis ismeretterjesztéssel (Bagoly doktor elmeséli, mi is az a hullócsillag). 2010-ben már egy teljes könyvet átdolgoztunk, a Bogyó és Babóca rokonai című diafilmben már a könyv mindkét epizódja szerepel. Nem tud elég hosszú lenni egy Bogyó és Babóca diafilm!
Időközben annyira megtetszettek Erika munkái, hogy felkértem egy mese elkészítésére. Hiányzott kínálatunkból a vonatos téma, kitaláltunk hát egy történetet (Kisvonat a Mohavölgyben) és Erika megálmodta hozzá a kis figurákat, melyek aztán a Biciklitúra a Pipitér-szigetre filmben is felbukkannak. Igazi kuriózumok ezek – csak DIAFILMEN olvashatóak. 2014-ben, a Diafilm 60 éves jubileuma és 10 éves kapcsolatunk tiszteletére Erika újabb nagyvonalú és remek ötlettel állt elő: készít nekünk egy ünnepi diafilmet. Így jelent meg a Nagypapa születésnapja, melyben nagypapa éppen 60 éves. A nagy eseményre meghívják a népes rokonságot, a régi barátokat, nagyszerű a hangulat, ajándékok, torta és anekdoták, az est fénypontjaként pedig nagypapa előveszi a diavetítőt és mesélni kezd unokáinak.
Erika lelkesedése a diafilmek iránt egyébként több művéből is sugárzik: könyveiben rendre felbukkan a diavetítő és hősei vetítenek. Többnyire kedvenc meséjét, A telhetetlen méhecskét.
Alig várjuk az újabb Bartos Erika meséket!
Cikkek a diafilmgyártásról, Bogyó és Babóca diákról: WMN, Népszabadság, Demokrata, Diafilm.hu, Kultura.hu, We love Budapest
Néhány kedves beszámoló a közönségtalálkozókról
TOVÁBB...Köszönöm a Balatoni Szövetségnek a Balaton Díjat!
TOVÁBB...Interjú a Gyógypuszi könyvekről
TOVÁBB...Húsz éve jelent meg az első Bogyó és Babóca kötet
TOVÁBB...Megjelent az új Brúnó-könyv, a főváros egyesítésének 150-dik évfordulójára.
TOVÁBB...Mozikba került a Bogyó és Babóca rajzfilm új évada, Hónapok meséi címmel
TOVÁBB...Megjelent az új Bogyó és Babóca könyv, A CSIGAHÁZ KINCSEI címmel
TOVÁBB...Megjelent a Brúnó a Balatonon sorozat harmadik kötete
TOVÁBB...Boldog vagyok, hogy 2018 november 19-én engem ért a megtiszteltetés, hogy átvehettem a Janikovszky Éva-díjat!
TOVÁBB...Beszélgetés a Könyvhéten átvett díjakról, a karitatív mesekönyvekről, a Brúnó Budapesten sorozatról.
TOVÁBB...A Budapest titkai című könyv főpolgármesteri különdíjban részesült.
TOVÁBB...Az évszakos témakörre épülő társasjáték 2016-ban elnyerte az Ország Játéka címet! A négy nagyméretű táblás játék 3-8 éveseknek szól.
TOVÁBB...Köszönet Czipa Ildikónak, Ujj Beának és Varga Miklósnak, hogy az Együtt lenni jó! kötet filmen is megszületett. Scherer Péternek, a mesélőnek külön köszönet!
TOVÁBB...Tudod mit jelent a testvér, unokatestvér, féltestvér, ikertestvér, mostohatestvér? Tudod ki a családban a sógor, a nagynéni, a nagybácsi, a keresztmama? Kinek a nagypapája ükpapa és ki dédmama unokája?
TOVÁBB...2015 májusában az Emberi Erőforrások Minisztériumától Pro Familiis díjat vehettem át a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében.
TOVÁBB...Köszönöm a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak, hogy az Őrangyal című mesekönyvemet féltő gonddal, nagy szeretettel kezeli,...
TOVÁBB...